Новий штам коронавірусу “Омікрон”: що відомо

Дата: 30.11.2021 15:44
Кількість переглядів: 193

Фото без описуВсесвітня організація охорони здоров’я назвала новий штам коронавірусної хвороби “Омікрон” таким, що викликає занепокоєння. Таку ж саму класифікацію було надано і Європейським центром по контролю за хворобами. 

Випадки зараження цим штамом вже виявили у Південно-Африканській Республіці, Ботсвані, Есватіні, Лесото, Мозамбіку, Намібії та Зімбабве. Станом на 26 листопада нові випадки також були зафіксовані у Бельгії, Гонконгу та Ізраїлі. Усі зараження були пов’язані із подорожами до Африканських країн. 

Наразі відомо не так багато фактів про нову мутацію. Питання викликають, у першу чергу, швидкість поширення штаму та тяжкість перебігу спричиненого ним захворювання.

Кількість випадків виявлення нового штаму коронавірусу збільшується майже у всіх провінціях Південно-Африканської Республіки. Це дає підстави стверджувати, що цей цей варіант може мати підвищену швидкість передачі. 

Точно не зрозуміло, чи передається “Омікрон” швидше, ніж, до прикладу, штам “Дельта”. Також достеменно невідомо, чи викликає нова мутація більш важкий перебіг захворювання у порівнянні з іншими варіантами. 

Попередні дані свідчать про зростання кількості інфікувань у Південній Африці. Ймовірно, йдеться про підвищену передачу у порівнянні з іншими циркулюючими штамами. Наявні дані також не вказують на присутність специфічних симптомів, які б вирізняли перебіг захворювання саме на вказаний варіант коронавірусу. 

Новий штам може мати близько 30 мутацій, з яких частина викликає серйозне занепокоєння через можливий ризик повторного інфікування, підвищену трансмісивність та можливе зниження ефективності вакцинного захисту. 

Водночас немає жодних даних, які б стверджували, що вакцина проти COVID-19 не ефективна проти штаму “Омікрон”. Для того, щоб визначати ефективність вакцини проти нового штаму необхідні подальші дослідження. 

Очікується, що найближчі два-три тижні інформація про вплив вакцини на штам “Омікрон” буде доступна. 

Як із раніше відомими мутаціями, ефективними профілактичними заходами проти “Омікрону” залишаються: використання захисних масок, відстеження контактів та дотримання дистанції. 

Наразі в Україні лабораторії працюють на ПЛР тест-системах, які використовують щонайменше дві мішені під час виявлення вірусу. Тест-системи орієнтуються на найбільш стабільні ділянки гену, а тому їх чутливість не має бути знижена. 

Водночас чутливість і специфічність швидких антигенних тестів для виявлення штаму “Омікрон” невідома. Для того, щоб зрозуміти, чи визначають швидкі тести новий штам, потрібні дослідження. 

Зараз в Україні діє система моніторингу поширення різних штамів коронавірусної хвороби. На рівні областей є резерв ПЛР тест-систем для визначення штаму “Дельта”. Також в Україні наразі діє система направлення на секвенування зразків із так званих “кластерів”, тобто тих районів, де фіксуються значні спалахи захворюваності. Йдеться також про людей, які повернулись з-за кордону та тих, хто має атиповий перебіг захворювання. 

Станом на 29 листопада в Україні не виявлено штам “Омікрон”. Водночас всі зразки, які не будуть визначені як “Дельта-штам” будуть підлягати обов’язковому повногеномному секвенуванню. 

Міністерство закордонних справ вже рекомендувало громадянам України утриматись від поїздок до країн, де виявили штам “Омікрон”.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь